Hey.lt - Nemokamas lankytoju skaitliukas
© 2024 Visos teises saugomos
Sprendimas: webmanija.lt
AKCIJA „NEŠIOK ATŠVAITĄ“ (2013-01-15)

Sausio 10 d. Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro (toliau – Mokymo centro) kariai organizavo akciją „Nešiok atšvaitą”. Siekiant, kad vaikai saugiai pasiektų mokyklą ir grįžtų į namus, Mokymo centro kariai grįžtančius po žiemos atostogų mažuosius Ruklos Jono Stanislausko pagrindinės mokyklos mokinius pasitiko prie mokyklos vartų ir patikrino, kaip jie nešioja atšvaitus.

Tai buvo su mokyklos vadovybe suderinta ir atlikta akcija, kurios tikslas atkreipti mokinių, jų tėvelių ir mokytojų dėmesį į savisaugą tamsiu paros metu bei paskatinti įsigyti ir nešioti atšvaitus. Akcijos metu Mokymo centro kariai ne tik ir patikrino, ar mokiniai nešioja atšvaitus, bet ir daugumai mažųjų mokyklos mokinių padovanojo ir uždėjo įvairių spalvų lanksčius juostelės formos atšvaitus, taip pat trumpai juos instruktavo apie atšvaitų turėjimo ir nešiojimo būtinybę. 

Susirūpinti vaikų saugumu Mokymo centro karius paskatino pastebėjimas, kad tik labai maža dalis mokinių tamsiu paros metu nešioja atšvaitus, taip pat ir niūri statistika – net trys iš keturių eismo įvykių įvyksta tamsiuoju paros metu. Skaudžios nelaimės, kai keliuose vis dažniau nukenčia pėstieji, byloja – tamsiu paros metu dar nesame įpratę nešioti atšvaito ar kito šviesą atspindinčio ar skleidžiančio daikto.

 „Atšvaitas gali išgelbėti vaikui gyvybę, tačiau nepakanka tik jį turėti. Todėl siekiame priminti vaikams, kad atšvaitą reikia nešioti kasdien, juk nešiojamas atšvaitas yra tarsi vaiko angelas sargas, saugantis jį nuo tamsos ir nepastabių vairuotojų“, – įsitikinę atšvaitus vaikams išdalinę kariai.

Kariai siekdami paskatinti mokinius nešioti atšvaitus primena, kad Kelių eismo taisyklių reikalavimai pėstiesiems, dviratininkams ir kitiems eismo dalyviams naudoti atšvaitus, dėvėti liemenes arba drabužius su šviesą atspindinčiais elementais, yra ne rekomenduojamojo pobūdžio, bet privalomi. Tėvai privalo pasirūpinti, kad jų nepilnamečiai vaikai turėtų ir segėtų kitiems eismo dalyviams matomus atšvaitus ar dėvėtų drabužius su šviesą atspindinčiais elementais. Taip pat kariai įspėja, kad už atšvaitų reikalavimų nesilaikymą asmenys gali būti nubaudžiami Policijos pareigūnų ir imtis griežtų priemonių skatina šalyje didėjantis avarijų skaičius, kai jose nukenčia pėstieji būtent tamsiu paros metu.

Tyrimai rodo, jog net 90 proc. informacijos apie nuolatos besikeičiančias eismo sąlygas vairuotojai priima akimis. Todėl ypač tamsiai apsirengę pėstieji, dviratininkai ar kiti eismo dalyviai, pablogėjus matomumui gali būti vairuotojų laiku nepastebėti. Pavojingiausias laikas – nuo lapkričio iki vasario pabaigos. Nes šiuo laikotarpiu didesnę paros dalį būna tamsu, dažni krituliai. Atšvaitai – paprasta ir efektyvi priemonė, užtikrinanti pėsčiųjų, dviratininkų ir kitų eismo dalyvių saugumą tamsiu paros metu ar prieblandoje. Be atšvaito einantis pėsčiasis automobilio vairuotojo pastebimas per vėlai ir, esant avaringai situacijai, važiuojančio automobilio stabdymo kelias dažnai būna ilgesnis ir įvyksta nelaimė.

Efektyviausia saugumo priemonė tamsiu paros metu – atšvaitai. Jų yra įvairių dydžių, spalvų, rūšių ir formų, prisegami, prikabinami, prilipdomi, minkšti, lankstūs, plastmasiniai, juostelės, pakabukai, lipdukai ir t. t. Kiekvienas atšvaitą gali pasirinkti pagal savo stilių ir skonį, tačiau renkantis labai svarbu atkreipti dėmesį į kokybę ir tinkamą jo nešiojimą. Menka nauda turėti atšvaitą, jei jis nešiojamas ne pagal taisykles – tokiu atveju tamsiame kelio ruože pėsčiasis taip ir lieka nematomas automobilių vairuotojams.

Tamsiuoju paros metu, esant blogam matomumui, neapšviestu keliu einančius žmones vairuotojai dažniausiai pastebi tik transporto priemonei visai prie jų priartėjus – su artimosiomis šviesomis likus vos 50 metrų iki pėsčiojo. Turintį atšvaitą pėsčiąjį vairuotojas, įjungęs trumpąsias šviesas, pastebės iš 150 metrų, o įjungęs ilgąsias - net iš 400 metrų atstumo! Tuomet nelaimės galima išvengti, pakanka, kad vairuotojas sulėtintų greitį ir saugiai prasilenktų su pėsčiuoju. Sertifikuoti atšvaitai šviesą atspindi iš 150-400 metrų atstumo, o ne tokie kokybiški, nesertifikuoti – vos iš 50-100 metrų.

Pagrindinės atšvaitų nešiojimo taisyklės:

•   Atšvaitas turi būti prisegtas dešinėje drabužių pusėje, automobilio žibintų aukštyje, kad jį matytų iš priekio atvažiuojantys vairuotojai.

•   Juostinis atšvaitas dedamas ant dešinės rankos ties alkūne, o ant dešinės kojos – žemiau kelio. Ant rankinės ar kuprinės atšvaitai dedami iš dešinės pusės (dešiniarankiams).

•   Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje. Šioje vietoje prikabintas atšvaitas maksimaliai atspindės autotransporto šviesas ir siųs įspėjamąjį signalą automobilio vairuotojui. Prisegti ar prisiūti prie vaiko drabužių arba prikabinti prie kuprinės atšvaitai „apšviečia“ vaiką 130-140 m atstumu nuo automobilio.

•   Nereikia pamiršti, kad saugumas dažnai priklauso nuo matomumo. Atkreipkite dėmesį, kad pats atšvaitas savaime nešviečia, o tik atspindi atvažiuojančio automobilio šviesas, todėl jį būtina pritvirtinti automobilio žibintų aukštyje, nes taip vairuotojai geriau pastebi atšvaitus.

Įvykdytos akcijos pavyzdžiu Mokymo centro kariai nori kreiptis į visus tėvus ir paraginti, kad jie būtinai pasirūpintų atšvaitų įsigijimu ir kas rytą patikrintų, ar jų vaikas turi atšvaitą, primintų, kaip reikia jį nešioti – juk atšvaitas yra tarsi vaiko angelas sargas, saugantis jį nuo eismo nelaimių tamsiu paros metu.

vyr. ltn. Darius Aukštakalnis, Sausumos pajėgų Juozo Lukšos mokymo centro atsakingas už viešuosius ryšius karininkas


Priedai:

Atgal...